11 Σεπ 2016

Πικρία για το αποτέλεσμα.

Απογοητευτικό ως προς το αποτέλεσμα ήταν το ξεκίνημα της Ρόδου στην πρεμιέρα της Γ΄ Εθνικής καθώς μέσα στο Δημοτικό Στάδιο υπέστη βαριά ήττα από την Κηφισιά με σκορ 1-4.Ένα αποτέλεσμα  μαγική εικόνα με βάση την απόδοση των δύο ομάδων και αδικεί κατάφωρα τα ελάφια που στάθηκαν άτυχα σε καίρια σημεία του αγώνα.
Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ρόδος, η οποία από τα πρώτα κιόλας λεπτά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν ασφαλώς το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τζιβίλογλου χωρίς όμως να καταφέρει να το αξιοποιήσει. Η Ρόδος δεν έχασε τον ρυθμό της, είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να την στείλει στα δίχτυα του Γουμάγια. Ευγενικός και Ιμεραλιλάι σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες, γεγονός που δεν έμεινε ατιμώρητο καθώς ο νόμος του ποδοσφαίρου που ορίζει πως η ομάδα που χάνει ευκαιρίες στο τέλος θα δεχτεί γκολ επιβεβαιώθηκε για ακόμα μια φορά. Έτσι στο 32΄ ο Τεγούσης μετά από λάθος υπόδειξη του επόπτη εκτελεί το ανύπαρκτο φάουλ, με τον Κυριαζή να πιάνει την κεφαλιά γράφοντας το 0-1 κόντρα στην ροή του αγώνα. Η Ρόδος πήρε και πάλι την κατοχή , είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας δυσκολευόταν όμως να πετύχει το κάτι παρακάτω. Το ημίχρονο έληξε χωρίς να αλλάξει τίποτα, με το σκορ στο 0-1.
 Με το σφύριγμα της έναρξης του δευτέρου μέρους, η Κηφισιά πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Καρακώστα αυτή τη φορά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σαμιού. Από εκείνο το σημείο η Ρόδος δεν απογοητεύθηκε και προσπάθησε με το πάθος των παικτών της να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει στην εστία του κίπερ της Κηφισιάς. Στο 64΄ ο Ευγενικός υποδείχτηκε κακώς σε θέση οφσάιντ με το γκολ του να ακυρώνεται. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης θα στείλει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, με τον Χατζηλιόντα να παίρνει το ριμπάουντ αλλά τον Γουμάγια να απομακρύνει εξ επαφής. Στο 75΄ ο Τάντιτς μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Βολονάκης, μειώνοντας σε 1-2 για τα ελάφια.Η αντίδραση δεν θα έρθει όμως για την ομάδα μας, καθώς ανέβηκε μαζικά στην επίθεση για την ισοφάριση αφήνοντας
όπως είναι λογικό αρκετά κενά στην άμυνα.Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο 82΄ και στο 84΄ σημειώνοντας άλλα δυο γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο πέρασμά τους από το νησί μας.
 Το αποτέλεσμα αυτό ασφαλώς γέμισε με απογοήτευση τους οπαδούς της Ρόδου, οι οποίοι είναι αλήθεια πως δεν στήριξαν όσο θα έπρεπε την επιστροφή της ομάδας στα εθνικά πρωταθλήματα. Πλέον το βάρος πέφτει στην διοίκηση η οποία καλείται με συντονισμένες κινήσεις να κάνει ό,τι μπορεί ώστε να βελτιώσει την αγωνιστική εικόνα των ελαφιών. Χρόνος υπάρχει.

Ρόδος (Δημήτρης Γκάιδας): Ράτζα, Νικήτας(67' Κωνσταντίνου), Καντιμοίρης, Παπαδόπουλος, Ανδρίκος, Τζιβίλογλου(81' Στάτης), Ιμεραλιλάι(71' α.α. Βολονάκης), Χατζηλιόντας, Ευγενικός, Τάντιτς, Κουρούπης

Α.Ε. Κηφισιάς (Στέλιος Γιαννακόπουλος): Γουμάγιας, Μουσταφίδης, Παληαρούτας, Τεγούσης, Καρακώστας, Μαγγίνας, Χαϊκάλης(87' Ρέντζης), Παπάζογλου(58' Μακρίδης), Κυριαζής, Σαμιός(80' Καρβουνίδης), Φαρινόλα