28 Μαρ 2012

Νέα Ιωνία - Ρόδος 4-0

Τα λάθη στην άμυνα κόστισαν στην Ρόδο.
Παιχνίδι κέντρου και με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα έγινε στο πρώτο εικοσάλεπτο στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι δύο ομάδες δεν είχαν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες , με τους δύο τερματοφύλακες να μένουν θεατές.  Η Ρόδος ανέβασε την απόδοση της μετά το 20΄ και έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τους Γκινή και Φράγκο για να πάρει το προβάδισμα, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδειξε τα δόντια του. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και κανείς από πλευράς Ρόδου δεν περίμενε μια τέτοια εξέλιξη στην επανάληψη. Εκεί όπου η Νέα Ιωνία μπήκε αποφασιστικά και κατάφερε από ένα μοιραίο λάθος του Τόππου να προηγηθεί με τον Νταϊφώτη στο 50΄. Έξι λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Καφέ να εκμεταλλευτεί λάθος του Παπαδόπουλου και να κάνει το 2-0, ενώ τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμα. Ο Πετούσης στο 62΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 78΄ ο Πελέκης στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας έγραψε το τελικό 4-0, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Ρόδος (Σάββας Ορφανίδης): Τόππος, Σώτας, Καντιμοίρης (66΄ Καρπαθάκης), Παπαδόπουλος, Πελέκης, Θαμνόπουλος, Δανάς, Γκινής (79΄ Ορφανίδης), Διακοβασιλείου, Φράγκος (79΄ Καλημέρης), Καταπόδης.