29 Ιαν 2012

Ρόδος - Άγιαξ Ταύρου 1-1

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης .
Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ρόδο ήρθε στο 31′  όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διώξουν, όμως σε νέο γέμισμα μέσα στην περιοχή η μπάλα θα πάει στον Καντιμοίρη, ο οποίος θα κάνει ένα σουτ όμως ο τερματοφύλακας  θα πέσει δύσκολα και θα μπλοκάρει. Στο 35' μετά από σουτ των φιλοξενούμενων απέκρουσε ασθενώς ο Τόππος και στην επαναφορά (από θέση οφσάιντ)  έγινε το 0-1.
Τα ελάφια μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 60' σε βαθιά μπαλιά του Ορφανίδη,  ο τερματοφύλακας του Ταύρου έδιωξε πάνω στον Φράγκο και με μακρινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρόδος πίεσε και 4' από το 84' έως το 88' έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για να πάρει την νίκη . Στο 84' απευθείας φάουλ του Κιλασίν έδιωξε πάνω στην γραμμή ο τερματοφύλακας , στο 86'  εκτέλεση κόρνερ του Γκινή, κεφαλιά του Καταπόδη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας , στο 88' σουτ του Φράγκου έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Ρόδος: Τόππος, Σώτα, Καντιμοίρης, Κιλασίν, Καλημέρης, Θαμνόπουλος, Δανάς, Γκινής, Ορφανίδης, Φράγκος, Καταπόδης,