12 Σεπ 2010

Ρόδος - Απόλλων Αθηνών 2-0

Πρεμιέρα σήμερα για το πρωτάθλημα Football League2 . Η Ρόδος ξεκίνησε το παιχνίδι επιφυλακτικά στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να δημιουργήσει προηποθέσεις για κάποια ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος μετά και την αλλαγή του Γ. Στράντζαλη , (στην θέση του Ευγενικού μπήκε ο Ανωγειαννάκης) τα Ελάφια ανέβασαν τον ρυθμό τους και στο 48'  σουτ του Μαραγκουδάκη από πλάγια θέση αριστερά στα όρια της περιοχής, πέρασε λίγο άουτ , στο αμέσως επώμενο λεπτό σέντρα του Ντάλλα, πριν από τον επερχόμενο Γκέσιο απομακρύνει με το κεφάλι ο αμυντικός σε κόρνερ.  Στο 51' ο Κακλαμάνος, Γήτας παίζουν όμορφα το 1-2, ο τελευταίος κόβει την μπάλα στο πέναλτι, όμως ο Γκέσιος με προβολή, δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα. Με την είσοδο του Μανίκα στο 61' λεπτό η Ρόδος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχισε στο 80' μετά από σέντρα του Μαραγκουδάκη από δξιά, η άμυνα του Απόλλωνα απομακρύνει προσωρινά, με τον Μανίκα να στοπάρει μέσα στην περιοχή να σουτάρει δυνατά και να στέλνει την μπάλα πρώτα στο οριζόντι και το δεξί κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα και έπειτα στα δίχτυα για το 1-0! Μετά από δύο λεπτά  ο Μανίκας μπήκε από δεξιά και με κοφτή πάσα "πάρε-βάλε" στο δεύτερο δοκάρι στον Κακλαμάνο, που από κοντά δεν δυσκολεύεται να γράψει το 2-0! Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ρόδος: Ριγανάς, Λιόλιος, Παπαδημήτρης, Γήτας (74' Τοπάλης), Κεφαλούκος, Μαραγκουδάκης, Κακλαμάνος, Ευγενικός(46' Ανωγειανάκης), Ντάλλας, Μπιμπίρης, Γκέσιος (61' Μανίκας)