29 Οκτ 2016

Έδειξε χαρακτήρα

Mε έναν πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές της έφυγε από την Ραφήνα η ομάδα του ΑΣ Ρόδος η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στην τοπική Τριγλία. Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα , ενώ αν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν και την ολική ανατροπή. Στο πρώτο μέρος η Τριγλία ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο , με τα «ελάφια» να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 27’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλογιάννη ο Μπίρης βρέθηκε μόνος του μέσα στην μικρή περιοχή της Ρόδου και με κοντινή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς την μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους. Στην επανάληψη η Ρόδος παρότι ήταν καλύτερη σε σχέση με τον αντίπαλο της , δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Στο 64’ ο Νικολόπουλος έκανε ωραία προσπάθεια από την δεξιά πλευρά , πραγματοποίησε την σέντρα για τον Καλόγιαννη και αυτός με το στήθος έστρωσε την μπάλα στον Τσάγκαρη που με πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Τριγλία. Ένα λεπτό αργότερα και ενώ όλοι πίστεψαν πως το παιχνίδι έχει τελειώσει, ο Ευγενικός εκμεταλλεύτηκε την προσπάθεια του Στάτη και με πανέμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δημίζα για το 2-1. Το 2-2 ήρθε 4’ αργότερα όταν ο Ευγενικός έδωσε στον Αμανατίδη και ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ ισοφάρισε για τα «ελάφια». Η Ρόδος προσπάθησε να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα όμως αυτό δεν έγινε.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Χαραλαμπάκης με βοηθούς τους (Δεληθοδώρη και Νιδριώτη).
Oι καλύτερες φάσεις:
17’ Σέντρα του Ποτουρίδη ο Καλογιάννης δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
25’ Σέντρα – σουτ του Χατζηλιόντα η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από δοκάρι του Δημίζα
35’ Σουτ του Παπασάββα ο Πάππος απέκρουσε εντυπωσιακά
80’ Σουτ του Ευγενικού δίπλα από το δοκάρι του Δημίζα
88’ Σουτ από μακρινή απόσταση του Σαλταμάρα , ο Πάππος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
93’ Σουτ του Τζιβίλογλου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ
Τα γκολ:
27’ Φάουλ του Καλογιάννη κεφαλιά του Μπίρη 1-0
64’ Ωραία προσπάθεια του Νικολόπουλου ο οποίος με σέντρα βρήκε τον Καλογιάννη και ο τελευταίος με το στήθος έστρωσε στον Τσάγκαρη που με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0
65’ Πανέμορφο σουτ του Ευγενικού 2-1
69’ Ασίστ του Ευγενικού στον Αμανατίδη, ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ πέτυχε το 2-2

Οι συνθέσεις:

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ :Δημίζας, Καμβύσης, Κοτσαλάς (73’ Κώτσι), Μακρής, Μπίρης, Μητσόπουλος( 87’ Παπαδόπουλος), Νικολόπουλος, Τσαγκάρης(78’ Σαλταμάρας), Ποτουρίδης, Παπασάββας, Καλογιάννης

ΑΣ ΡΟΔΟΣ: Πάππος, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Ανδρίκος, Τζιμογιάννης, Τζιβίλογλου, Στάτης( 67’ Ιμεραλιλάι), Ευγενικός (88’ Νικήτας), Ατματσίδης, Γανωτάκης (52’ Αμανατίδης), Χατζηλιόντας

Πηγή:news12.gr