14 Φεβ 2010

Ρόδος - Εθν.Αστέρας 2-1

Μεγάλη νίκη για τα ελάφια.

Η Ρόδος θέλησε να αιφνιδιάσει τον Εθνικό Αστέρα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ιράλα έκανε την παράλληλη σέντρα από αριστερά αλλά ο Λουτσιάνο ήταν ένα βήμα πριν και δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 11’ ο Λουτσιάνο πέρασε την μπάλα στον Λάζετιτς που άργησε να σουτάρει με αποτέλεσμα ο Γκίτκος να πέσει στα πόδια του και να μπλοκάρει. Στο 19’ το σουτ του Ζιλβάν μετά από ωραία πάσα του Κακλαμάνου κόντραρε πάνω στην πλάτη των αμυνόμενων. Το γκολ για τα «ελάφια» ήρθε στο 29’ o Ιράλα επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε αλλά ο Κακλαμάνος που ακολούθησε την φάση, πήρε το ριμπάουντ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.Με την συμπλήρωση του 41’ πάλι από στημένη μπάλα σέντρα στην καρδιά της άμυνας με κεφαλιά έγινε το 1-1 .
Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ζιλβάν έδωσε και πάλι το προβάδισμα , καθώς στο 49’ αξιοποίησε την σέντρα από τον Καλλιμάνη και με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τα «ελάφια». Δύο λεπτά αργότερα ο Κακλαμάνος έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του και να κάνει το 3-1 ,καθώς το σουτ που επιχείρησε, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του .

Ρόδος: Παναγιωτόπουλος, Καλλιμάνης, Pripou, Δανάς, Πελέκης, Βεργώνης, Zilvan
(70’ Κόντη), Irala, luziano, Lazetic (84' Villar), Κακλαμάνος (75’ Μπιμπίρης).